קורס הכרות, שמירה והצלת בעלי חיים עירוניים

Urban Animal Response and Rescue Training

בואו להכיר לעומק את הטבע העירוני המדהים שממתין לכם ממש מעבר לדלת ביתכם!
נלמד לראות ולהבין את בעלי החיים שמסתתרים במרחבים העירוניים
וללמוד מהמומחים המובילים בארץ איך נוכל לשמור על הסביבה שלנו.

קורס ייחודי וראשון מסוגו המעניק לבוגריו ידע ויכולת לפינוי בעלי חיים מאתרים המיועדים להתחדשות עירונית
ומענה לבעלי חיים במצוקה מתוך הבנה מעמיקה של האקולוגיה העירונית ומשמעויותיה.

הקורס מקנה את ההסמכות הבאות:

למי מיועד הקורס

הקורס מתאים לכל אוהבי הטבע וגם לאלו שרוצים להשתלב בפעילות עירונית או קהילתית באחד התחומים הנלמדים.

כמו כן הוא מתאים גם לאנשי מקצוע בארגונים וברשויות שבאים במגע עם הטבע העירוני, כמו למשל מחלקת גינון ופיתוח נוף שהרבה פעמים פוגעים בקיפודים או גוזלים במהלך העבודה שלהם, או מתכננים, אדריכלי נוף, ואנשי תכנון עירוני כדי שידעו אילו תנאים צריכים עצים, בעלי חיים וציפורים כדי להתקיים בשכונות שהם מתכננים ובונים

אפשרויות להשמה: בשנת 2022 עיריית הרצליה יזמה תקנה עירונית לפיה יזמים יקבלו היתרי בניה רק לאחר קבלת אישור של מחלקת תכנון בר קיימא שבעלי החיים מוגנים או מפונים. ערים נוספות כבר מתכננות לבוא בעקבותיה.

בוגרי הקורס יוכלו לקחת חלק בפרויקט פינוי בעלי חיים, וכן לענות על פניות תושבים (דרך מוקד עירוני או בקהילה), לזהות מתי יש צורך בפינוי או מעורבות של רשויות מוסמכות.

בעלי חיים בעיר. קהילה ששומרת על חיות - קיפוד מצוי
איכות הסביבה, שמירה על הטבע. זיקיות, צבים, דו חיים אחרים בעיר

חלק מהנושאים שנלמד

סיורים מרתקים במסגרת הקורס:

מהלך המפגשים ושעות הלימוד

המסלול המלא כולל 5 מפגשים עיוניים, ועוד כ- 3 סיורים והתנסויות שטח.
קורס משלב כלים פרקטיים עם הכרות מעמיקה של עולם הטבע העירוני. 
המפגשים מתקיימים בימי שישי בבוקר (פעם בשבועיים) בהרצליה.

* ניתן להזמין את הקורס בהתאמת התכנית לארגונים ורשויות, פנו לאימייל: contact@4lev.org

הרשמה
* השאירו פרטים לרשימת ההמתנה, ונעדכן אתכם בפעילויות הקהילה ומועד פתיחת מזור חדש.

חשוב שתדעו!
הקהילה למען הטבע, ומארגני הקורס לא מקבילים תשלום או תמיכה, ותורמים בהתנדבות מזמנם מהידע שלהם לטובת קידום החזון של שמירה על הטבע העירני והגנה על בעלי החיים!
התשלום שנגבה נועד לכסות את ההוצאות הנדרשות שאין לנו מי שישלם עבורם.
* אנחנו נעריך כל סכום שתחליטו לתרום מעבר לעלות הקורס המינימלית, שכולו ישמש למען השמירה על הטבע והפעילות הקהילתית להצלתו.

שותפים בקורס ובהרצאות

שומרים על הדבורים ומאביקים - מגן דבורים אדום
ספארי רמת גן, קורס הצלת חיות
משמר בעלי חיים -חילוץ והצלת בעלי חיים
החברה להגנת הטבע - יחידה לטבע עירוני
בית חולים לחיות בר - בספארי
להתנדב בלב - התנדבות עם בעלי חיים
ציפורי הבר בחצר ובגינה - קינון ציפורים, תיבות קינון
למען חיות הבר - בית חולים לחיות בר

"הקהילה למען הטבע" היא קבוצת פעילים מתנדבים שקמה בהרצליה במטרה לדאוג לרווחת בעלי החיים בעיר. הקהילה למען הטבע היא חלוצת הפרויקט הראשון לפינוי בעלי חיים ממתחם התחדשות עירונית בשכונת הגפן שבהרצליה כבר בשנת 2019.
הקהילה למען הטבע יזמה את "תו יזם ידיד הטבע" ופועלת למען בעלי החיים והטבע העירוני בכל הערוצים: חינוך והסברה, אקטיביזם עירוני ומענה לפניות, חילוץ וטיפול בחיות.

המרצים והמדריכים (לפי סדר א' – ב'):

תמי בית אור

אשת חינוך וקיימות, מורה לביולוגיה, כימיה, ואקולוגיה. יוזמת פרויקט מדעי במערכת החינוך לשמירה על הסביבה. מתנדבת בתחום בעלי החיים ואיכות הסביבה. נציגת ציבור בוועדה לאיכות הסביבה וחברת צוות מוביל בקהילה למען הטבע.

עמיר בלבן

מנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע. עוסק בפיתוח אתרי טבע עירוניים קהילתיים בכל רחבי הארץ. ממייסדי התחנה לחקר ציפורי ירושלים ועמק הצבאים.

דרור בן עמי

ד"ר לזואולוגיה ושימור טבע, חבר מועצת העיר הרצליה, ממקימי המפלגה הירוקה, מדען, אקטיביסט ולוחם זכויות בעלי חיים וטבע.‎

דורון ברנר

מייסד ומנהל עמותת 'משמר בעלי החיים בישראל', העמותה פועלת בשיתוף פעולה עם רשויות האכיפה ומטפלת בשטח במקרי התעללות והזנחת בעלי חיים.

עינת גרא

אגרונומית בעלת תארים בתחומי מזיקי עצים והגנת הצומח ובאקופיזיולוגיה של עצים. פעילה בהגנה על עצי הקהילה, עוסקת בנושאי טבע וסביבה עם זיקה לנושא העצים. נציגת ציבור בוועדה לאיכות הסביבה וחברת צוות מוביל בקהילה למען הטבע.

עו"ד יוסי וולפסון

מתמחה בהגנה על בעלי חיים, אקטיביסט ומלמד את הנושא באוניברסיטת תל-אביב. עו"ד וולפסון שותף בהליכים להגנת הסביבה ולהגנת עצים, וחבר בפורום האקלים הישראלי.

ד"ר ערן לוין

ד"ר לזואולוגיה, מומחה לעטלפים, ראש המעבדה לאקולוגיה של התזונה בבית הספר לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב

שלומית ליפשיץ

מובילה ויוזמת המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר ובגינה. בעלת תארים במדעי החיים, חינוך סביבתי, ואקולוגיה. מנחה מחקרים, סמינרים והשתלמויות בנושאי קיימות וסביבה. נציגת ציבור בוועדה לאיכות הסביבה וחברת צוות מוביל בקהילה למען הטבע.

איל פביאן

חבר הוועדה המקומית לתכנון ובניה בהרצליה- כפר שמריהו. חבר מועצת העיר והוועדה לאיכות הסביבה. ראש מטה המאבק ל"בינוי שפוי" וב"הרצליה איכות חיים".

מאיה ראם

בלוגרית חברתית ופעילה קהילתית. מקימה ומנהלת המיזם "להתנדב בלב" להתנדבות בהתאמה אישית למען בעלי החיים וסביבה. נציגת ציבור בוועדה לאיכות הסביבה, מנהלת תחום מתנדבים בקהילה למען הטבע, רכזת הקורס להכרה, שמירה והצלת ב"ח עירוניים.

דר' אריאלה רוזנצויג

וטרינרית בבית החולים לחיות בר של רט"ג והספארי. אחראית תחום חיות בר בארגון חיים וסביבה.

יוסי אוד

מוביל מיזמים סביבתיים, חינוכיים וחברתיים. מייסד מגן דבורים אדום, חוות החופש לדבורים, מיזם Bees For Peace, מלמד גידול דבורים וטיפוח מאביקים בגישה הביודינאמית ובדרך הטבע, ומביל תוכניות לימוד במערכת החינוך.
 

אביהוא שרווד

מקים העמותה "למען חיות הבר". המרפאה של העמותה מטפלת מידי שנה באלפי חיות בר וציפורים משלל סוגים במטרה להציל, לשקם ולהחזיר אותם לטבע.

מה אומרים על הקורס?

מדובר בקורס מעניין מאוד, מעשיר בידע רב ומגוון בתחום החיות, צמחים וקיימות. הקורס עונה על הציפיות, אני מצפה לקבל עוד הרבה ידע תאורטי ומעשי בסיורי השטח
יהודית טיטלמן
מומחית לפיננסים
הקורס עוזר לי להאמין שיש בעיר שלי, הרצליה, אנשים טובים ואכפתיים, שכמוני, חרדים לגורל הטבע, העצים ובעלי החיים. בקורס אנחנו לומדים יחד את מדיניות העירייה ואיך ניתן לשנות אותה בדרכים חוקיות. אני מצפה מהקורס שיוביל לשיתופי פעולה ואקטיביזם חברתי וינער את מקבלי ההחלטות כדי שיבינו ששמירה על טבע עירוני היא החשיבות עליונה
עצים וצמחיה הם הדרך של כדור הארץ לפעול מול התחממות גלובלית
יעל גולן
פעילה תושבת הרצליה
קורס חדש בהרצליה להכרות עם הטבע העירוני והצלת בעלי חיים במרחב את הקורס יזם ארגון "קהילה למען הטבע", המאגד מתנדבים ואנשי מקצוע מהראשונים בארץ שחילצו בעלי חיים מאתרי התחדשות עירונית. "הקורס מתאים לכל מי שאוהבים טבע ורוצים לדעת איך לשמור עליו". לחצו למעבר לכתבה.
קורס ההיכרות פותח צוהר למרחבי חשיבה על הטבע העירוני שסביבנו. זהו קורס שמפגיש עם אלמנטים מגוונים ועם אנשי מקצוע מומחים שמגיעים מהשטח החם. בחמש מילים, הזדמנות שנותנת כלים מעשיים לפעולה
קהילה פעילה למען הטבע בארץ. שמירה על בעלי חיים וצמחים
ארדית ביטמן
מדריכת טבע

הרשמה

הקורס הבא יתחיל סביב פברואר 2024

תשאירו פרטים ונעדכן כאשר תתחיל ההרשמה

* אם אין לכם פייבוקס או שלא הסתדרתם עם התשלום, שלחו אימייל עם שם מלא, טלפון ופרטי הבעיה אל: contact@lev.org

הערות:
תאריכי המפגשים או סדרם עלולים להשתנות עקב סיבות בלתי צפויות ואילוצים של המארגנים, המדריכים או גורמים שאינם בשליטתנו.
כל הזכויות שמורות. הקורס הוא יוזמה של הקהילה למען הטבע והמובילים של הקהילה בפרט. כל הפרטים הנוגעים לקורס הינם קנין רוחני של הנ"ל.